Warringah Frank Gray Shield Premiers 2020/21

Warringah have been crowned the Frank Gray Shield Premiers in 2020/21 after defeating Epping Bulls by 41 runs in the Grand Final at North Epping Oval. Read more

Epping and Warringah win through to Frank Gray Shield Final

Epping and Warringah will face off in the 2021/22 Frank Gray Shield Grand Final this Sunday (28th of February) after defeating Burwood Briars and North Read more

CONGRATULATIONS - GORDON SMITH (300 GAMES)

Congratulations are extended to SSCUA member Gordon Smith who this coming Saturday will officiate his 300 th Match in the Shires Competition. Gordon is Read more

SCA Cancels All Matches for the weekend of the 19th & 20th of December

The SCA’s Committee of Management, together with senior CNSW personnel, met on Friday the 18th of December to consider the latest COVID communications Read more

VALE - GERARD PRICE OAM

Sydney Shires Cricket would like to acknowledge the sad news that Burwood Briars & Shires Legend, Gerard Price passed away on Sunday the 13th of December Read more

Shires Competitions
Show:
Select Grade:
GRADE RND DATE HOME TEAM   AWAY TEAM
First Grade 13 6 Mar 21
Epping
   def  
Balmain South Sydney
First Grade 13 6 Mar 21
Roseville
   def  
Burwood Briars
Fifth Grade 16 6 Mar 21
Lane Cove
   def  
Lindfield
Fifth Grade 16 6 Mar 21
North West Sydney
   def by  
Pennant Hills
Fifth Grade 16 6 Mar 21
Georges River
   def by  
Strathfield
Fifth Grade 16 6 Mar 21
Auburn
   def  
Mt Pritchard-Southern Districts
Fifth Grade 16 6 Mar 21
Burwood Briars
   def by  
Roseville
Fifth Grade 16 7 Mar 21
Balmain South Sydney
   def by  
Epping
Chappelow Cup 15 6 Mar 21
Lane Cove
   tied  
Pennant Hills Pumas
Chappelow Cup 15 7 Mar 21
Ryde-Hunters Hill Pirates
   def by  
Burwood Gold
Chappelow Cup 15 7 Mar 21
MPSD Black
   def  
North West Sydney
Chappelow Cup 15 7 Mar 21
MPSD Gold
   def by  
Burwood Maroon
Chappelow Cup 15 7 Mar 21
Burwood Rivals
   def  
Pennant Hills Panthers
Chappelow Cup 15 7 Mar 21
Strathfield
   def by  
MPSD Blue
Chappelow Cup 15 7 Mar 21
Auburn Eagles
   def  
Burwood Brothers
RankNameRunsGradeRound 
1 Waleed Jalil150First Grade13
2 Nick D Govers122First Grade5
3 Cosikan Beadle118First Grade4
4 Hasindu Sellahewa116First Grade6
5 Damian Naughton116First Grade9
6 Sean M Mantle108First Grade1
7 Brenton J Wright104First Grade5
8 Jarrod Mazurkiewicz101First Grade13
9 Aarka Saha100First Grade9
10 Cosikan Beadle100First Grade5

Contact us